Ragdoll Cattery Vivat Moravia

Péče o kočičku není naštěstí nijak náročná. Je třeba však důkladně zvážit vše, co budete pro nového kamaráda potřebovat. Z věcí do výbavy jsou to:

 • záchůdek - existují dva hlavní druhy. Buď je otevřený (miska s okrajem) nebo
  krytý (velká "bedýnka" s dvířkami).
  My jsme dali přednost krytému. Kočky nevyhrabávají stelivo ven, mají tam více soukromí :-). Pokud se rozhodnete pro krytý, je dobré koupit takový, u kterého se dají ty dvířka zvednout, některé kočky se dvířek můžou bát.
  Nezapomeňte na lopatku k záchůdku
 • stelivo do záchodku - buďto hrudkující nebo nehrudkující. Oba typy mají své výhody a mouchy. Na trhu je celá řada výrobců steliva, je potřeba vyzkoušet, co bude vyhovovat Vaší nové kočičce nejvíce. Nicméně doporučuji nejprve koupit to, na které bude koťátko navyklé z naší stanice (je to Cat's Best Oko Plus), jakmile si kotě v nové domácnosti zvykne, není problém pořídit jiné.
 • škrabadlo - tak to je kapitola sama o sobě. Jelikož jsou ragdollové velké, mohutné kočky, musí tomu odpovídat i škrabadlo. Pokud máte šikovného manžela jako já, máte štěstí a vyrobíte si ho sami (na netu je plno návodů) a nebo Vám nezbývá než ho koupit. Dejte pozor, aby bylo stabilní! Mezi chovateli se doporučují firmy jako Drapaki a nebo Rajen Pets.
  Alternativou ke škrabadlům jsou kočičí stromy.
 • pelíšek - měl by být z příjemného materiálu. Místo pelíšku můžete zkusit kupit tzv. kukaň, kočky se v ní cítí bezpečně.
 • přepravka - ta se bude hodit v každém případě, ať už na cestu do nového domova nebo k veterináři. Doporučuji přepravku větších rozměrů
 • krmivo - kočka je masožravec, při výběru doporučuji pročíst složení výrobků, bohužel některé výrobky maso neviděly ani z dálky. Kupujte jen "superprémiová" krmiva ve specializovaných obchodech, máte tak větší jistotu správného složení, navíc se přidávají vitamíny a stopové prvky.
  Určitě je lepší zeptat se nás, na jaké značky granulek a konzerviček budou koťátka zvyklá a ty nejdříve pořídit, potom je možné postupně zkoušet jiné značky (aby nedošlo k zažívacím problémům)
  Pro začátek je dobré pořídit krmivo s označením pro koťata.
  Určitě nešlápnete vedle, když kočičkám dopřejete syrové maso (po přemrznutí) nebo maso vařené.
 • misky - budete potřebovat minimálně tři. Jednu na čerstvou vodu, druhou na granulky a třetí na mokré krmivo (z materiálu vhodného do mikrovlnky, NIKDY nedávejte kočce konzervu přímo z lednice!)
 • hračky - kočky jsou šelmy, ocení různá mávátka, udičky, míčky, myšky atd. Na trhu je spousta druhů kočičích hraček
 • pamlsky, různé vitamínové pasty - zase platí, pročítat složení výrobků
 • dále jsou to kleštičky na drápky, kartáč nebo hřeben na česání srsti (tu je potřeba pročesávat min. jednou týdně a v době línání podle potřeby), můžete pořídit šampon (pokud bude potřeba kočičku vykoupat)

Výbava pro koťátko není levnou záležitostí, ale jsou to počáteční investice a poté budete dokupovat jen stelivo a krmivo :-)
Také je potřeba najít veterináře pro Vašeho nového kamaráda. Poptejte se ve Vašem okolí na zkušenosti a doporučení. 
Dále prosím zajistete svůj domov tak, aby se nové koťátko nemohlo nějakým způsobem zranit, doporučuji sítě prosti hmyzu do oken, kočky jsou velice zvědavé a snadno by mohly vypadnout. Pozor také na jedovaté rostliny!

Jakmile bude koťátko v novém domově, buďte trpěliví a dopřejte mu dostatek času na seznámení se s novým prostředím a s Vámi. S novým koťátkem si hrajte, mazlete se a uvidíte, že získáte parťáka na spoustu let :-)